نکات مهم برای خرید جهیزیه

لوازم خانه برای جهیزیه عروس

 جهيزيه براي عروس يکي از قديمي ترين سنت هاي ازدواج است که در ايران و برخي از کشورهاي ديگر از گذشته تا به امروز رواج دارد حتي برخي از مورخان تاريخ بر اين باورند که فرهنگ جهيزيه در اروپا نيز وجود داشته است.

در گذشته هدف از دادن جهاز کمک به داماد در تامين مخارج خانواده بوده و جهيزيه هاي قديم شباهت چنداني به جهيزيه هاي امروزي ندارد، به عبارت روشن تر جهيزيه هاي آن دوران خيلي ساده تر بود و اينقدر پر زرق و برق و تجملي نبود.
سنت قديمي جهيزيه در اقوام مختلف، متفاوت است براي مثال در برخي از استان هاي کشور تهيه جهيزيه بر عهده پسر است و برخي ها معتقدند داماد بايد تمام مايحتاج زندگي را براي عروس تامين کند.امروزه اينکه چه کسي لوازم خانه را تهيه کند يک مسئله توافقي است و مواردي هم وجود دارد که داماد خودش تمام لوازم مورد نياز را تهيه مي کند ولي با اين حال خانواده ها روي مسئله جهيزيه حساسيت خاصي دارند.
خانه ات چند متري است؟
خيلي از خانواده ها عادت دارند که پيش از اينکه براي دخترشان خواستگار بيايد اقدام به خريد لوازم جهيزيه کنند اين کار اگر چه از نظر کاهش فشار بار اقتصادي خريد جهيزيه درست و منطقي به نظر مي رسد ولي بايد برخي نکات را قبل از انجام اين کار در نظر گرفت.
اگر هنوز تا تاريخ مراسم ازدواج خيلي فرصت باقي است يا هنوز خواستگاري براي دختر نيامده ، پيشنهاد مي شود که تنها وسايل اساسي مثل فرش، مبلمان، بلورجات، قابلمه و لوازمي از اين دست خريداري شود چرا که خريد لوازم برقي شما را با مشکل مواجه مي کند.
لوازم برقي هر روز مدلشان عوض مي شود و با اينکه هزينه ها در آينده کاهش پيدا مي کند بايد به از مد افتادن و قديمي شدن وسيله هم توجه داشت. يکي ديگر از نکاتي که در خريد جهيزيه خيلي اهميت دارد در نظر گرفتن متراژ و سبک معماري خانه اي است که داماد مي خواهد براي زندگي مشترکشان تهيه کند، اين نکته براي خريد جهيزيه بسيار مهم است و لوازم جهيزيه بايد متناسب با محل سکونت زوجين باشد.
هر چه متراژ خانه بيشتر باشد امکان خريد لوازم بزرگ تر بيشتر مي شود. 
ماشيني يا دست بافت؟
فرش يکي از عنصرهاي جدا نشدني خانه هاي ايراني محسوب مي شود و با اينکه امروزه انواع و اقسام قاليچه هاي مدرن در بازار موجود است، باز هم بيشتر افراد تمايل دارند که حتما فرش در وسايل جهيزيه وجود داشته باشد. فرش در ابعاد 6 ، 9 و 12 متري در بازار وجود دارد و هر چه ابعاد آن بزرگ تر باشد يا از تراکم بيشتري (در فرش ماشيني) برخوردار باشد ، قيمت آن هم بيشتر مي شود.
در رابطه با فرش دست بافت هم قيمت با توجه به نقش آن، ميزان ابريشم به کار رفته و تعداد گره ها تعيين مي شود.
فرش هاي دست بافت بسيار گران قيمت هستند و براي تهيه آن ها بايد هزينه نسبتا بالايي پرداخت به طور مثال قيمت يک فرش 6 متري ساده حدود 4- 5 ميليون تومان است.
پس با اين حساب فرش هاي ماشيني گزينه بهتري خواهند بود.
فرش ماشيني هر چه تراکم بيشتري داشته باشد ظاهر بهتري پيدا کرده ، و شباهت آن به فرش دست بافت بيشتر خواهد شد.
فرش ها بايد متناسب با متراژ سالن پذيرايي و ناهار خوري انتخاب شوند و اتاق خواب معمولا نيازي به فرش ندارد و انداختن يک قاليچه کوچک در کنار تخت کفايت مي کند.
فرش هاي ماشيني قيمت هاي مختلفي دارند و هر چه اندازه فرش بزرگتر باشد قيمت آن بيشتر مي شود، براي يک فرش ماشيني 9 متري که در بافت آن مقداري ابريشم مصنوعي به کار رفته است بايد هزينه اي در حدود يک ميليون تومان پرداخت.
تعداد فرش مورد نياز رابطه مستقيمي با متراژ خانه زوجين دارد.
مبل هم بخريم؟
معمولا متراژ خانه هاي زوج هاي جوان پايين است و به همين دليل خريد مبلمان بزرگ توصيه نمي شود.کاناپه هاي نقلي معمولا براي خانه هاي کوچک مناسب هستند و کاناپه هاي بزرگ و مبل هاي استيل چندان گزينه خوبي براي زوج جوان نخواهند بود و تنها هزينه زياد و اشغال فضاي خانه را در پي دارند.
هزينه مبل بسيار متغيير است و اگر مبلمان وارداتي باشد بايد هزينه بسيار بالايي براي آن پرداخت به طور مثال يک کاناپه ساده وارداتي در حدود 5 تا7 ميليون تومان است.
گاهي برخي از مبلمان ها آنقدر گران قيمت هستند که براي خريد آن ها بايد 20 تا 30 ميليون تومان هزينه کرد اين نوع مبلمان براي جهيزيه مناسب نيستند و تنها هزينه بر خواهند بود.
اگر خانه اي که داماد تهيه کرده استيجاري است بايد يک مبلمان ساده ، سبک و با حداقل چوب به کار رفته را انتخاب کرد در غير اينصورت با هر بار اسباب کشي بايد انتظار از بين رفتن مبلمان را داشت.

لوازم آشپزخانه جهيزيه
براي اتاق خواب چي بخريم؟

لوازمي که بايد براي اتاق خواب خريد شامل تخت خواب ، تشک ، بالشت ، کمد (در صورت نداشتن کمد ديواري) ، و ميز آرايشي است برخي ها دوست دارند چراغ خواب و وسايل ديگري را هم اضافه کنند که خيلي از اين وسايل غير ضروري است.سرويس هاي تخت خوابي که در بازار وجود دارند قيمت هايشان متغيير است و اگرسرويس تخت خواب وارداتي و مارک دار باشد بايد حداقل براي آن هزينه اي در حدود 7 تا 8 ميليون تومان پرداخت.
يک تخت خواب ساده غير وارداتي را مي توان با صرف هزينه 2 تا 3 ميليون خريداري کرد.
برخي از افراد ترجيح مي دهند با خريد تخت خواب هاي فلزي و فرفوژه هزينه ها را کاهش بدهند .تخت خواب فلزي از نظر دوام و طول عمر بهتر از نوع چوبي است و براي زوج هاي مستاجر مناسب تر است چرا که با هر بار اسباب کشي ، آسيب کمتري به آن وارد مي شود ولي يکي از معايب اين نوع تخت خواب ها وزن نسبتا زياد آن است ضمن اينکه نمي توان زير پايه هاي آن فرش انداخت چون احتمال سوراخ شدن فرش توسط پايه هاي تخت وجود دارد.
دراورها و ميز آرايشي نيز قيمت هاي متفاوتي دارند و براي تهيه هر کدام به ترتيب بايد حدود يک ميليون و 2 تا 3 ميليون پرداخت البته انواع ارزان تر اين وسايل نيز در بازار موجود است ولي از نظر جنس چندان مرغوب نيستند.براي جهيزيه عروس معمولا 2 دست تشک ، پتو و بالشت در نظر مي گيرند که هزينه خريد آن ها بستگي به جنس و نوع آن دارد ولي معمولا در حدود 600 هزار تومان تا يک ميليون تومان بايد براي اين مجموعه پرداخت کنيد.
لوازم برقي هزينه بر هستند؟
لوازم برقي به ويژه لوازم صوتي و تصويري معمولا هزينه نسبتا بالايي، نسبت به ساير وسايل دارند و براي خريد اين وسايل بايد دقت زيادي به خرج داد چرا که نامرغوب بودن وسايل صوتي و تصويري، زوج جوان را مجبور به پرداخت هزينه مجدد براي خريداري اين نوع وسايل مي کند.
تلويزيون مي-تواند خيلي ساده و معمولي باشد و با پرداخت حدود 500 هزار تومان مي توان تلويزيون هاي ساده را خريداري کرد ولي با وجود ال سي دي ها اين نوع تلويزيون ها قديمي به نظر مي رسند اگر مشکل مالي براي خريد تلويزيون ال سي دي وجود نداشته باشد بايد حداقل هزينه اي در حدود 3 ميليون تومان پرداخت و هر چه اينچ تلويزيون بالاتر برود هزينه خريد آن نيز به ميزان اينچ بيشتر مي شود.تلويزيون هاي ال سي دي با وجود گران بودن براي خانه هاي کوچک يک مزيت محسوب مي شوند و مي توان بدون خريدن ميز زير تلويزيوني آنها را بر روي ديوار مثل تابلو نصب کرد.خيلي ها در کنار خريد اين نوع تلويزيون ها ، مجموعه اي از باندها و دستگاه هاي ديجيتال مخصوص ديدن فيلم را هم خريداري مي کنند که براي خريد اين مجموعه هم بايد حداقل يکي – دو ميليون تومان هزينه پرداخت. به غير از لوازم صوتي و تصويري ، خريد جارو برقي ضروري است چرا که بيشتر زوج هاي جوان کارمند هستند و وقت جارو کشي به صورت دستي را ندارند.براي خريد جارو برقي بايد حداقل 500 هزار تومان پول پرداخت و اگر جاروبرقي از نوع وارداتي باشد و مخزن آن هم به جاي کيسه ظرف آب داشته باشد ، قيمت آن حدود يک ميليون و 200 هزار تومان خواهد شد.
وسايل غير ضروري کدامند؟
بعضي از خانواده ها براي اينکه جهيزيه پر زرق و برقي داشته باشند تا تابلوها و لوازم تزئيني خانه عروس و داماد را هم تهيه مي کنند.خريد لوازمي چون تابلو ، بوفه ، گلدان هاي تزئيني و وسايلي مثل اين غير ضروري است و خود عروس و داماد بعد از مدتي مي توانند اين وسايل را خريداري کنند.
براي خريد يک جهيزيه ساده بايد بين 15 تا 35 ميليون هزينه کرد و خيلي ها با خريدن لوازم مارک دار و غير ضروري باعث بالا رفتن هزينه جهيزيه مي شوند ولي بايد اين نکته را در نظر داشت که يک جهيزيه گران قيمت يا يک مهريه سنگين نمي تواند تضميني براي خوشبختي زوجين باشد.
از کجا بخريم؟
براي خريد لوازم مورد نياز جهيزيه بايد به جاهاي مختلفي رفت، خريد لوازم چوبي بهتر است از حسن آباد انجام شود و لوازم صوتي و تصويري را هم مي توان از خيابان جمهوري خريداري کرد براي خريد فرش هم بازار بزرگ تهران مناسب به نظر مي رسد.مبلمان را مي توان از بازار بزرگ مبل يافت آباد خريداري کرد چرا که تنوع مبلمان اين بازار زياد است.
 

نظرات کاربران

Your comment