ریزه کاری خانه داری

.اطلاعات کپی شده از مقاله ای بنام دانستنیهای زندگی میباشد 
که اشتراک گذاری آن را مجموعه برند برتر انجام داده است

ریزه کاریهای خانه داری

تنظیم دمای فر

برای تنظیم حرارت فر بهتره یک لایه آجر نسوز کف فر بچینید این به یکنواخت شدن حرارت و دمای فر شما کمک میکنه و پخت شیرینی و غذا بهتر میشه

تمیز کردن و برق انداختن ظرف‌ها

برای از بین بردن چربی از ظرف‌های بلوری ، چینی ، فلزی و … چند قاشق غذاخوری سرکه ، داخل آبی که ظرف‌ها را در آن می‌شویید ، بریزید فوری چربی‌ها پاک می‌شوند .

ماهی‌تابه سوخته

برای پاک کردن ماهی‌تابه یا قابلمه‌هایی که سوخته و ته گرفته‌اند کمی جوش شیرین روی آنها بریزید و مقداری آب به آن اضافه کنید تا خیس شود ، بگذارید چند ساعت بماند . بعد قسمت سوخته را راحت بشویید .

تمیرکردن کارد

برای از بین‌بردن لکه‌های روی کارد آشپزخانه یا برطرف کردن زنگ‌زدگی روی آن می‌توانید از چوب پنبه استفاده کنید . چوب پنبه را کمی خیس کنید به آرامی آن را به یک ماده پاک‌کننده مانند تاید آغشته کنید ، سپس با حرکت جلو و عقب آن را روی تیغه کارد بکشید ، به راحتی تمیز می‌شود .

ظرف‌های آلومینیومی

روی ظرف‌های آلومینیومی نمک بمالید ، خواهید دید که به طور کامل نو می‌شوند .

ظرف‌های مسی

برای پاک کردن ظرف‌های مسی ، آنها را با برشی از لیمو که در نمک گذاشته‌اید ، بسایید .

ظرف‌های نقره

برای براق کردن ظرف های نقره از روغن زیتون استفاده کنید . برای این کار آنها را با روغن زیتون به آرامی مالش دهید ، کاملاً نو و درخشنده می‌شوند .

رسوب آهک

برای‌از بین بردن رسوب آهک از کتری ، وقتی کتری داغ است ، یک مرتبه مقداری آب یخ درون آن بریزید جرم جدا می‌شود. برای از بین بردن پوشش نازکی از آهک در داخل کتری ، از محلول آب و سرکه استفاده کنید . محلول آب و سرکه را درون کتری بریزید ، 10 دقیقه بجوشانید . سپس آن را شسته و آب بکشید .

شست و شوی طلا و جواهر

طلا و جواهر پس‌ از استفاده‌ به ‌مدت‌ طولانی، در اثر مجاورت‌ با بدن‌ کثیف‌ می ‌شوند و رنگ‌ و جلای‌ اولیه‌ را ازدست‌ می‌ دهند. اگر به‌ دنبال‌ راهکاری‌ برای‌ تمیز شدن‌ طلا و جواهر و زینت ‌آلات‌ خود هستید، این مطلب را با دقت‌ بخوانید.

تمیزکردن‌ جواهرات‌ بدل‌

برای‌ تمیز کردن‌ جواهرات‌ به‌ اصطلاح‌ اتمی، از جوش‌ شیرین‌ استفاده‌ کنید. به‌ این‌ صورت‌ که‌ مقداری‌ جوش‌ شیرین‌ روی‌ سطح‌ نمناک‌ برس‌ مسواک‌ بریزید و آن‌ را به‌ آرامی‌ روی‌ این‌ جواهرات‌ بمالید تا براق‌ شوند.

نگهداری‌ از طلا و جواهر

برای‌ نگهداری‌ صحیح‌ از طلا و جواهر آنها را در جعبه‌ های‌ خود قرار دهید. همچنین‌ می‌ توانید دفترچه ‌ای‌ پارچه ‌ای‌ درست‌ کنید و طلاها را با سنجاق ‌قفلی‌ در آن‌ وصل‌ کنید؛ به‌ گونه ‌ای‌ که‌ سطح‌ آنها به‌ هم‌ ساییده‌ نشود، زیرا در اثر سایش‌ از وزن‌ آنها کاسته‌ می‌ شود. دفترچه‌ را در مکانی‌ امن‌ قرار دهید.

براق‌ کردن‌ طلا و جواهر

برای‌ براق‌ کردن‌ طلا و جواهر دو روش‌ پیشنهاد می‌ شود:

الف) مقداری‌ خاک‌اره‌ نرم‌ یا خاکستر چوب‌ تهیه‌ کنید و زیورآلات‌ را درون‌ آن‌ فرو ببرید. سپس‌ به ‌وسیله‌ خاک ‌اره‌ یا خاکستر چوب، سطح‌ آنها را مالش‌ دهید. پس‌ از پاک ‌کردن‌ طلا و جواهر از خرده‌های‌ چوب‌ یا خاکستر، شفافیت‌ و برق‌ چشمگیری‌ را مشاهده‌ خواهید کرد.

ب) با مالش‌ دادن‌ قطعه‌ ای‌ چرم‌ یا پارچه‌ نخی‌ بر سطح‌ طلا، برق‌ و جلای‌ خاصی‌ به‌ وجود می‌آید.

بازکردن‌ گره‌ زنجیر

اگر زنجیر گردنبندتان‌ گره‌ خورد، آن‌ را روی‌ سطحی‌ صاف‌ و صیقلی‌ بگذارید و مقداری‌ روغن‌ بچه‌ در محل‌ گره‌ بریزید. سپس‌ با یک‌ سوزن‌ کلفت‌ به‌ آرامی‌ گره‌ را باز کنید.

لکه گیری جواهرات

جواهرات مرجانی :

جواهرات مرجانی را با آب و صابون یا آب و نمک خوب بشویید و بعد از شست و شو خشک کنید.

جواهرات سنگی :

جواهرات سنگی را با یک پارچه ء نرم تمیز کنید و با یک ماهوت(برس) نرم آن را برق بیندازید.

طلاجات :

وسیله را در محلول بی کربنات سدیم و آب قرار دهید و بعد آبکشی کنید.سپس آن رن با پارچه ای نرم و سشوار (درجه ء باد سرد )خوب خشک کنید.

رفع ترک چینی با شیر

شیر ترک خوردگی فنجان های چینی را از بین می برد . بهترین و آسانترین راه را برای بر طرف ساختن آثار ترکیدگی در فنجان های چینی آنست که فنجان را درون شیر قرار داده و به آرامی مدت نیم ساعت تا 45 دقیقه ، بسته به میزان ترک خوردگی بجوشانید. اگر ترک فنجان زیاد نباشد ، پروتئین موجود در شیر ، کاملا درز آن را خواهد پوشاند و چینی شما جوش خواهد خورد .

از بین بردن لکه خودکار

شیر لکه های ناشی از جوهر خودکار را پاک می کند. برای این منظور پنبه ای را به شیر آغشته کرده روی منطقه لکه بریزید تا آنکه لکه از بین برود.

لکه جوهر خودکار یا ماژیک

بسیاری از خانم های بچه دار با مشکل لکه گیری جوهر خودکار یا ماژیک بر روی لباس بچه ها مواجه اند به همین خاطر من روشی را برای پیروزی بانوان خانه دار ایرانی به این لکه ها پیشنهاد می کنم:

لکه را روی یک لایه کاغذ خشک کن قرار دهید و با پارچه ء نخی آغشته به الکل - بنزین یا تریلین روی آن بکشید و این عمل را چندین بار تکرار کنید.

برای پارچه های قابل شستشو از آب گرم 40 درجه استفاده کنید.

و برای لکه گیری پارچه ء ابریشم از طریق محلولی از آب و چند قطره آبلیمو استفاده کنید.

استفاده بهینه از سبزی خشک

چناچه قصد استفادهه از سبزی خشک در غذاها را دارید ، توصیه می کنیم حدود سه –چهار ساعت قبل سبزیها را درون آب سرد خیس کنید تا بتدریج نرم شده وبه صورت سبزی تازه در آیند ..

جلوگیری ازسیاه شدن کتری وقابلمه

چنانچه در پیک نیک قصد کردید در فابلمه ، ماهیتابه یا کتری خود ، روی زغالهای صحرایی غذا درست کنید اما نگران سیاه شدن بیرون ظرف خود هستید ، توصیه می کنیم به پشت ظروف خود کمی خمیر ریش تراشی بمالید .با این تدبیر سیاهی ناشی از دود زغال واجاق به راحتی پاک خواهد شد ، بدون آنکه خراشی به ظروف شما وارد شود .

درخشندگی لیوانهاوفنجانها

برای شستن لیوانها وفنجانهای شیشه ای خود که براثر خودرن چایی ، کدر وبد منظره شده اند می توانید هفته ای یکبار همه لیوان ها را در محلول سرکه ونمک خیسانده ، بعد شسته وآبکشی نمایید تا درخشندگی روز اول خود را پیدا کنند .

خوشبو شدن فضا ومحیط خانه

در یک نعلبکی کمی ادکلن خوشبو ریخته ویک حبه قند چهار گوش در آن بیندازید ، طوری که ادکلن را خوب جذب کرده وقند خیس شود ، سپس قند را آتش بزنید ووقتی ادکلن تمام شد قند را خاموش کنید . با این تدبیر فضای خانه بسیار معطر خواهد شد .

خراب شدن میوه دریخچال

لابد برای شما هم پیش آمده که وقتی میوه ها را در قسمت جا میوه ای پایین یخچال قرار می دهید بعد از چند روز کم کم شروع به کپک زدن کرده وخراب می شوند .علت آن هم آبی است که بتدریج در جا میوه ای جمع می شود ونیز رطوبت دائمی یخچال . چنانچه یک قطعه اسفنج –چه طبیعی وچه مصنوعی –را در جامیوه ای قرار دهید رطوبت وآبها را جذب کرده ومانع کپک زدگی میشود .

زودجوش آمدن سماور

برای زود جوش آمدن آب سماور،ابتدا آن را تا نیمه از آب پر کنیدو پس از گرم شدن،بقیه آب را به آن اضافه کنید.

نگهداری موادغذائی

اگر مواد غذایی به طور صحیح بسته بندی شوند و به سرعت در دمای فریزر سرد شوند، کیفیت خود را بیشتر حفظ کرده و مدت ماندگاری شان افزایش می یابد ولی پس از گذشت زمان استاندارد، اگر چه مواد غذایی به ظاهر سالم هستند، اما هیچ گونه ارزش تغذیه ای نداشته و به تفاله تبد یل میشود

زنگ زدن سیم ظرفشوئی

برای جلوگیری از زنگ زدن سیم ظرفشویی آن است که سیم را پس از شستن با آب، روی قطعه ای کاغذ آلومینیومی (فویل) قرار دهید سپس روی چراغ گاز بگذارید تا حرارت شعله پیلوت آرام آرام آب آن را بگیرد و خشک کند.

شمع روی کاغذدیواری

اگر شمع بر روی کاغذ دیواری چکید و کاغذ دیواری غیرقابل شستشو است ، اول شمع را با کارد از روی دیوار جدا کنید . سپس با یک مداد پاک کن آن را خوب تمیز کنید.

بوی عطردرخانه

یک راه سریع برای عطرآگین‌کردن محیط خانه، استفاده از گرماست. شما می‌توانید یک یا 2قطره از اسپری یا عطر مورد علاقه‌تان را روی حباب لامپ چراغ اتاق درحالی که خاموش است اسپری کنید. سپس چراغ را روشن کنید. گرمای چراغ بوی عطر را در محیط اتاق پراکنده می‌کند.

سرخ کردن سبزی ومواد

اگر می‌خواهید شروع به سرخ‌کردن سبزی یا موادی بکنید که مطمئن هستید هم خودتان و هم دیگر اهالی خانوادهاز بوی حاصل از آن ناراحت می‌شوند، پیش از شروع کار، ابتدا هواکش‌های داخل آشپزخانه را روشن کرده سپس مقداری سرکه سفید را در کاسه‌ای بریزید

پختن تخم مرغ

برای پختن تخم مرغ به صورت آب پز یا عسلی ، یک قاشق غذا خوری نمک در آب سرد بریزید و بعد تخم مرغ ها را در آن قرار دهید تا از ترک برداشتن تخم مرغ حین پخت جلوگیری کند.

تمیزی سفره غذا

اگر می‌خواهید سفره غذا، همیشه تمیز باشد و بوی غذا و چربی ندهد، هر بار پس از استفاده با آب و کمی سرکه بوسیله یک قطعه ابر، سفره را پاک کرده و خشک کنید.

نوسازی طلا و نقره

اگر انگشتر نقره شما به هر دلیلی مثلا مجاورت با مایع سفید کننده(وایتکس) سیاه شد ناراحت نباشید، آن را مدتی داخل آب نمک غلیظ بیندازید سپس چند دقیقه ای آن را روی فرش که پرزدار است محکم بکشید می بینید که مثل اول سفید می شود.

با گل ها به آرامی رفتار کن!

گرده افشانی گل سوسن می تواند سبب ایجاد لکه برروی لباس و مبلمان شود، به همین دلیل پیش از اینکه آن را با گل های دیگر در داخل گلدان قرار دهید، سعی کنید نرینگی آن را با دستمال به آرامی پا ک کنید. این کار را باید هرچند روز یک بار انجام دهید.

تمیزکردن وسائل آشپزخانه

سینک های ظرفشویی، تخته گوشت، چاقو و ... به علت در تماس بودن با مواد غذایی خام و یا خیس بودن به مدت طولانی بیشتر در معرض آلودگی هستند. تمیز کردن آنها هر از چند گاهی ضروریست.

روش نگهداری گل نرگس

گل نرگس: این گل در آب کم عمق می تواند عمر بسیار درازی داشته باشد; به ویژه اگر ساقه های آن را بطور مکرر کوتاه کرده و آب را عوض کنید و غذای مکمل به آن اضافه نمایید. هر دو تا سه روز یکبار تنها در نیمی از گلدان آب بریزید. می توانید پوسته محافظ را به حال خود ب

درخشندگی فرش

برای درخشندگی فرش مقداری نشاسته ذرت روی آن بپاشید و بعد از یک ساعت با جاروبرقی جارو کنید.

برای آنانکه به گل ها علاقه مندند

آب داخل ظرف، گلدان و یا محفظه ای که گیاهان را در آن قرار داده اید، بصورت روزانه عوض کرده و داخل ظرف آب تازه بریزید. اگر حتی داخل ظرف فوم و یا اسفنج مخصوص هم وجود داشته باشد، شما باید تا بالای اسفنج و یا فوم آب بریزید

پیمانه کردن کره یا روغن جامد:

قاشق یا پیمانه مورد نظر را چند لحظه در آب داغ فرو ببرید، بعد در قالب کره یا ظرف روغن جامد بزنید و مقدار مورد نیاز خود را به راحتی بردارید.

از برکت سفره تان نگهداری کنید

قبل از سرد شدن کامل نان ها ، آنها را دسته نکنید. نان سرد شده را نیز در پلاستیک دربسته بگذارید. - حرارت نان باعث کپک زدگی زودرس آن می گردد. از دسته کردن نان داغ جدا بپرهیزید.

نگهداری گلدانها موقع سفر

در داخل وان حمام یا در یک لگن بزرگ، کمی آب بریزید و چند آجر در کف آن و در داخل آب قرار دهید. سپس گلدان ها را بر روی آجرها بچینید.

سایبان باغچه

این گل از تیره کاسنى مى‏باشد. بذر این گل را مى‏توان در فصل بهار و در ماه‏هاى اردیبهشت یا اوایل خرداد کاشت.

دوام جوراب

قبل از آنکه جوراب بلند یا جوراب شلواری جدیدی به پا کنید ابتدا آنرا منجمد کنید با این کار دوام جوراب بیشتر خواهد شد.

واکس زدن کفش

برای ایجاد درخشندگی و برق بیشتر در کفشهای چرمی قبل از واکس زدن کفش را کاملا با وازلین چرب کنید و سپس واکس بزنید.

پلوپزراداخل آب نکنید

هیچگاه پلوپز را داخل آب نکنید زیرا به به قسمتهای الکتریکی آن مانند کلید،گرمکن و عایق گرمکن آسیب می رسد.

نگهداری سیب

برای جلوگیری از فاسد شدن سیبها پنبه ای را به محلول گلیسیرین آغشته کنید و روی سیبها بمالید نه تنها میوه ها را براق می کند،

نگهداری سبزیجات

برای آنکه سبزیجات شما از جمله کاهو زرد و پلاسیده نشود. کف جایگاه مخصوص نگهداری سبزیجات را در یخچال با حوله کاغذی یا دستمال سفر بپوشانید.

اثرمدادروی دیوار

خمیر دندان برای پاک کردن اثر مداد از روی دیوار موثر است. خمیر دندان را با پارچه روی آن بمالید کاملا پاک می شود.

شیرپاستوریزه

اگر شیر پاستوریزه بیش از 48 ساعت در یخچال باقی بماند و علائم فساد در آن ظاهر نشود ، می‌توانید از آن برای تهیه غذا یا مصرف روزانه استفاده کنید ،‌به شرطی که قبل از مصرف شیر را برای مدت حداقل 10 دقیقه بجوشانید .

لکه بری باشیوه آسان

برای از بین بردن جوهر سیاه بر روی فرش یا لباس، مقداری ماست روی محل لکه ریخته و با قاشق ماست را جمع کنید. چند مرتبه این کار را تکرار کنید، لکه کاملاً از بین می رود.

شستن ظروف

ایا می دانید که امونیاک معجزه می کند هرگاه هنگام شستن ظروف ، چند قطره آمونیاک درون آن بریزید هرچربی ازظروف بلوری ، چینی، فلزی وغیره پاک می شود ودرضمن آمونیاک به پوست دست نیز درمقایسه با مواد پاک کننده وشیمیایی قوی ، آسیبی نمی رساند.

نان و ضایعات

در ایجاد ضایعات نان، مردم 20 درصد، نانوایان 30 درصد و آرد مصرفی 50 درصد تأثیر گذارند.خرید نان مازاد بر نیاز روزانه، یکی از علل افزایش ضایعات نان است. از خرید نان اضافی خودداری کنید؛

پخت برنج برای خانم های کارمند:

خانم هایی که بیرون ازخانه کار می کنند و وقتی ظهر به خانه می آیند، فرصت پختن برنج را ندارند، و یا این که دوست ندارند از شب قبل برنج آماده کنند میتوانند از این روش کمک بگیرند: صبح یا شب قبل برنج را آبکش کنید، البته کمی آ

کفش های تمیز و مرتب

کفش‌های چرمی را هیچ‌گاه در آفتاب یا کنار بخاری و یا شومیه خشک نکنید؛ بلکه داخل آن را با روزنامه خشک پرکنید تا رطوبت داخل آن گرفته شود و بعد از خشک شدن، روی آن را پولیش یا واکس بزنید.

اثرلکّه تخم مرغ

برای پاک کردن لکّه تازه تخم‌مرغ، محل لکّه را با آب سرد بشویید و برای اثر لکّه تخم‌مرغ بر روی پارچه، با آب ولرم و صابون محل لکّه را شست‌ وشو دهید و سپس با الکل و محلول رقیق آمونیاک، اثر لکّه را بر طرف کنید.

انتخاب پارچه لباس

پارچه را متناسب با لباس مورد نظر انتخاب کنید. تکه‌ای از پارچه‌ را در دستانتان مشت کنید تا مطمئن شوید پارچه خیلی زود چروک نمی‌شود، اگر پارچه در دستان شما خیلی زود چروک شد از خرید این پارچه منصرف شوید.

تمیزکردن سینک ها

جوش‌شیرین برای تمیز کردن سینک‌های استیل عالی عمل می‌کند. این ماده را به عنوان پودر تمیزکننده به کار گیرید.

نظافت وسایل برقی

اتو‌های بخار به مرور زمان جرم می‌گیرند و گاهی هم منفذهای خروج بخار بسته می‌شوند. کمی سرکه سفید در محفظه آب آن بریزید و بعد از 24 ساعت اتو را روشن کنید و اجازه دهید بخار کند تا آب و گچ آن خارج شود.

تمیزکردن فرگاز

برای تمیز کردن فرگاز می‌توانید در منزل یک پاک کننده ی ارزان بسازید. یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی، یک قاشق چای‌خوری آب لیموترش و یک و نیم قاشق چایخوری مایع سفید کننده را در یک لیوان آب گرم حل کنید.

لکه های فرش

پیش از تمیز کردن فرش، حتماً خوب جارو بزنید تا گرد وغبار آن گرفته شود. با مقداری ماست لکه‌هایی را که تازه روی فرش به وجود آمده پاک کنید. برای این منظور ماست را روی سطح لکّه بریزید و با یک قاشق جمع کنید. سپس با دستمال تمیز خوب خشک کنید.

تمیز کردن چرخ خیاطی

اگر می‌خواهید چرخ خیاطی شما عمر بهتری داشته باشد، همیشه آن را تمیز کنید. اطراف آن را بافشار ضعیف جاروبرقی تمیز کنید و برای داخل آن از یک قلم مو کمک بگیرید.

خط اتو انداختن

اگر می‌خواهید شلوار خود رابا اتو خط بیندازید که چشم همه را متحیر کنید، با اسفنج آغشته به آب و سرکه سفید محل مورد نظر را مرطوب کنید، سپس اتو بزنید.

روان شدن زیپ

اگر زیپ لباس شما سخت حرکت می‌کند، قطره‌ای روغن خیاطی یا کمی صابون به آن بمالید.

تیز کردن سوزن خیاطی

اگر سوزن چرخ خیاطی شما کند شده است. یک ورقه سمباده را زیر دستگاه قرار دهید و یک ردیف روی آن بروید تا سوزن تیز شود.

دوخت دکمه

توصیه می‌کنیم اگر می‌خواهید دکمه ی شما راحت کنده نشود، از نخ دندان برای دوخت آن استفاده کنید.

تیز کردن قیچی

هیچ چیزبدتر از داشتن یک قیچی کند موقع برش پارچه نیست. قیچی بعد از استفاده ی زیاد، رو به کندی می‌رود. برای تیز شدن قیچ‌های کند و قدیمی این راهکار را امتحان کنید. با قیچی چند ورق آلومینیومی یا کاغذ سمباده را ببرید. این کار باعث تیز شدن تیغه‌های قیچی خواهد شد.

تازه کننده ی هوا

چرا پول خود را برای خرید اسپری‌های تازه‌کننده و بوگیر هوا خرج کنید؟ بیایید خودتان در منزل آن را تهیه کنید. چهار پیمانه آب را با چهار قاشق چایخوری جوش شیرین مخلوط کرده و در یک اسپری آب بریزید و در هوا اسپری کنید. این محلول بوی هوا را از بین می‌برد. مخلوط یک قاشق چایخوری جوش‌شیرین، یک قاشق غذاخوری سرکه و دو پیمانه آب هم برای از بین بردن بو و تازه کردن هوای اتاق توصیه می‌شود.

روکش کردن کوسن‌ها

کشیدن مجدد رویه ی کوسن‌ها پس از شست و شو یا تعویض کاری است که گاهی خانم‌ها را با مشکل مواجه می‌کند و اگر آقایان به کمک نیایند، وقت زیادی را از خانم‌ها خواهد گرفت. برای سهولت این کار توصیه می‌کنیم، ابتدا کوسن خود را با پارچه‌های پلاستیکی و پلی استر رویه کنید تا زمانی که روکش‌های تنگ و چسبان کوسن را روی آن می‌کشید این کار، راحت و سریع انجام شود.

تمیزکردن گلهای مصنوعی

برای تمیز کردن گل‌های مصنوعی ظرف پاکتی را از نمک آشپرخانه پر کنید و گل را داخل نمک فرو کنید. پاکت را خوب تکان دهید. گل‌های شما تمیز خواهد شد.

لکه ی شمع بر روی کفپوش پارکت

پارافین ریخته شده را با تکه‌ای یخ سفت کرده و سپس با نوک جسمی تیز پارافین جامد شده را بردارید. مراقب باشید بر روی کف‌پوش، خطی ایجاد نشود سپس کمی پولیش مخصوص کف‌پوش را بر روی آن ناحیه از سطح کف‌پوش مالیده و پس از آن با پارچه‌ای نرم، آثار باقی مانده را تمیز کنید.

شیوه صحیح کوبیدن میخ

هنگام چکش زدن بر روی میخ، از انگشتان خود محافظت کنید. میخ را در قطعه ی کاغذ سخت سمباده یا مقوا فرو کرده و از این کاغذ برای نگه داشتن میخ در محل مورد نظر استفاده کنید. قبل از آنکه میخ کاملاً در سر جایش محکم شود، کاغذ را پاره کنید.

پاکسازی تخته آشپزخانه

جهت پاکسازی تخته آشپزخانه که معمولاً در اثر خرد کردن سبزی های مختلف رنگ می گیرد، کافی است تخته های چوبی را با مقدار سرکه شست و شو دهید.

از بین بردن بوی غذا در خانه :

اگر خانه شما ازبوی غذا پر شده و باعث ناراحتی خانواده می شود، از دود اسفند یا دود خاکشیر استفاده کنید. با دود کردن دارچین هم می توانید بوی غذا را کاملاً از بین ببرید. علاوه بر آن، دود اسفند باعث ضدعفونی شدن محیط هم می شود.

ازبین بردن آهک آب

کافی است چند دانه گوش ماهی در کتری یا سمار قرار دهید تا آهک موجود در آب را جذب کند.

جلوگیری از سیاه شدن ظروف آلومینیومی‌ :

هنگام پختن حبوبات داخل قابلمه، چند قطره سرکه یا آبلیمو به آن اضافه کنید ، با این کار هم ظرف شما سفید می ماند و هم طعم حبوبات بهتر می شود.

خوشبو کردن فضا و محیط خانه

برای خوشبو شدن فضا و محیط خانه می توانید در یک نعلبکی کمی ادوکلن خوشبو بریزید و یک حبه قند چهار گوش در آن بیندازید، طوری که ادوکلن را خوب جذب کند و قند خیس شود، سپس قند را آتش بزنید و وقتی ادوکلن تمام شد قند را خاموش کنید با این تدبیر فضای خانه بسیار معطر خواهد شد.

تمیز کردن ظروف سوخته

برای برطرف کردن آثار سوختگی ظروف می توان مقدار زیادی جوش شیرین در آن ریخت و با کمی آب آن را مرطوب کرد تا تمیز شود.برای زدودن لکه های چسبنده از ظروف نچسب هم می توانید از ٢ قاشق غذاخوری جوش شیرین و نصف فنجان سرکه و یک فنجان آب استفاده کنید.

از بین بردن بوی داخل ماشین

بعضی اوقات با وجود این که پنجره های ماشین را باز می گذارید اما باز هم وقتی سوار ماشین می شوید بوی نامطبوعی به مشام می رسد. برای حل این مشکل مقداری جوش شیرین روی صندلی های ماشین بپاشید و بعداز ١۵ دقیقه با جاروبرقی صندلی ها را تمیز کنید یا یک ظرف سرکه یا آمونیاک را یک شب تا صبح، داخل ماشین بگذارید تا بوهای نامطلوب جذب سرکه و یا آمونیاک شود.

نرم شدن دست ها در حین شستن ظروف

وقتی از مایع ظرفشویی استفاده می کنید دست های شما خشک و زبر می شود. برای حل این مشکل، مقداری جوش شیرین به مایع ظرفشویی اضافه کنید تا پس از شستن پوست، دستان شما آسیب نبیند.

خوشبو کردن حمام

برای خوشبو شدن حمام کمی عطر یا روغن معطر روی حباب روشنایی داخل حمام بمالید زمانی که چراغ را روشن می کنید، گرمای ناشی از لامپ، عطر را در هوا پراکنده می کند و برای از بین بردن بوی فاضلاب یک چهارم تا یک دوم پیمانه جوش شیرین را در فاضلاب بریزید و یک دوم پیمانه سرکه سفید هم به آن بیفزایید و سپس در فاضلاب را بپوشانید . گرد آوری و تنظیم آریا

رفع شوری غذای شور:

در صورت شورشدن غذا می توان از ٣ راه حل به تناسب نوع غذا استفاده کرد.

"کمی شکر به غذا اضافه کنید.

" یک قطعه سیب زمینی در ظرف غذا قرار دهید تا هم زمان با پخت غذا باعث جذب نمک اضافه شود.

"مقداری از همان غذا را بدون افزودن نمک آماده و با غذای شور مخلوط کنید. در صورت اضافه آمدن غذا می توان آن را تا موقع مصرف در فریزر نگه داری کرد.

رفع شیرینی غذای شیرین:

در صورت شیرین شدن غذا، به آن کمی نمک اضافه کنید و در صورتی که غذای شما شامل سبزی یا انواع خورشت بود می توانید یک قاشق چای خوری سرکه نیز به آن بیفزایید.

نگه داری سبزی ها:

سبزی هایی که در حال پژمرده شدن هستند را از سایر سبزی ها جدا کنید و کمی آب روی آن ها بپاشید سپس آن ها را درون یک حوله تمیز بپیچید و به مدت یک ساعت در یخچال قرار دهید. یا این که برای یک لحظه درون آب ولرم و سپس آب یخ حاوی مقدار کمی سرکه سیب قرار دهید.

خرد کردن پیاز:

برای جلوگیری از سوزش چشم هنگام ریزکردن پیاز، پیاز پوست کنده را درون پلاستیک فریزر قرار دهید و در صورت نیاز بعد از گذشت مدت زمانی از آن استفاده کنید.

بوی نامطلوب کلم برگ و پیاز:

برای از بین بردن بوی نامطلوب کلم برگ یا پیاز هنگام پخت، قطعه ای لیمو درون ظرف قرار دهید.

تیره شدن قارچ:

برای جلوگیری از سیاه شدن قارچ هنگام پخت، کمی آب لیمو به آن اضافه کنید.

رفع بوی نامطبوع وسایل آشپزخانه

برای از بین بردن بوی بد، ظروف در دار و جعبه های پلاستیک روزنامه مچاله شده را در داخل ظرف قرار دهید و در را محکم ببندید و بگذارید تمام شب را به همان حال بماند.

برای رفع بوی نامطبوع سنگ کنار ظرف شویی از مقداری پوست لیمو ترش یا پرتقال استفاده کنید.

لکه روغن

برای تمیز کردن لباس هایی که روغنی شده از نوشابه استفاده کنید. مخصوصا لباسی را که با روغن ماشین آلوده شده است را در نوشابه خیس کنید.

لکه واکس کفش

اگر بر اثر بی احتیاطی مقداری واکس روی فرش یا لباستان مالیده شد، می توانید ابتدا پنبه ای را خیس کنید و روی آن بکشید.

سپس روی پنبه مقداری مایع ظرفشویی بریزید و بر روی لکه بکشید. بعد از این کار پنبه را آغشته به آب خالص کنید و دوباره روی لکه بکشید تا لکه به طور کامل از بین برود.

اگر با این کار لکه از بین نرفت، مقداری الکل بر روی دستمال بریزید و بر روی لکه بکشید، تا تمیز شود.

اگر لباس قابل شست و شو باشد، بعد از زدودن لکه، لباس را با پودر لباسشویی و آب نیم گرم بشویید.

رسوب زدایی کتری و سماور

برای از بین بردن رسوب آهکی درون کتری و سماور می توانید:

١ - کتری را داغ کنید و ناگهان مقداری آب یخ درون آن بریزید البته توجه داشته باشید که برای این منظور نباید کتری بسیار داغ شود که لحیم آن بریزد.

٢ - می توانید مقداری سرکه درون کتری بریزید و مدت ١٠ دقیقه بجوشانید و سپس آن را بشویید و خشک کنید.

٣ - گوش ماهی یا فلس صدف را در کتری بیندازید تا آهک موجود در آب را جذب کند. قلوه سنگ نیز مفید است.

۴ - در ظرف مورد نظر مقداری (متناسب با نوع ظرف) ٢ یا ٣ سیب زمینی رنده کنید و مدت نیم ساعت با آب درون آن، بجوشانید و بعد یک تکه زاج سفید کوبیده به آن اضافه کنید و نیم ساعت دیگر بجوشانید تا مشکل رفع شود

۵ - می توانید برای جرم گیری آن مقداری جوش شیرین (آب همراه جوش شیرین) را درون ظرف و روی شعله بگذارید و بعد اگر هنوز به طور کامل پاک نشده بود همین کار را تکرار کنید.

۶ - برای این منظور مقداری آب درون کتری بریزید آن را در مدت نصف روز در جایخی یخچال قرار دهید. پس ازگذشت مدت مذکور آن را درآورید و پس از خارج شدن یخ از آن، کتری رسوب زدایی می شود. (به شرطی که میزان رسوب ها زیاد حجیم نباشد).

راه های افزایش دوام و ماندگاری مواد غذایی

١ - برای این که کیک شما خشک نشود، یک نصفه سیب را درون ظرف کیک بگذارید.

٢ - کاهو و کرفس را درون یک روزنامه بپیچید و برگ های بیرونی را تا هنگام مصرف جدا نکنید. این کار باعث تازه ماندن آنان می شود

٣ - برای ممانعت از سبز و یا نرم شدن پیاز، آن را در ورق آلومینیومی بپیچید.

۴ - برای جلوگیری از خشک شدن پنیر، آن را در پارچه ای مرطوب و همراه با سرکه قرار دهید.

۵ - مخلوط کردن شیر گرم با شیر سردی که در یخچال نگه داری شده، احتمال ترش شدن آن را زیاد می کند.

۶ - پودر کاکائو باید در ظرف شیشه ای و در جای خنک نگهداری شود.

٧ - قرار دادن لیموترش در شیشه آب دار و دربسته باعث آب دار شدن آن می شود.

٨ - توت فرنگی را درون آبکش و در یخچال قرار دهید و تنها قبل از مصرف آن را بشویید.

٩ - برای جلوگیری از چسبناک شدن بستنی، یک لایه کاغذ روغنی را مستقیما روی بستنی قرار دهید و سپس آن را پلمب کنید.

١٠ - برای جلوگیری از سبز شدن سبزی هایی مانند هویج، شلغم و چغندر، قبل از این که آن ها را در یخچال بگذارید، انتهای آن ها را قطع کنید.

نکات خانه داری

وقتی غذایی را با کره سرخ می کنید،یک قاشق مرباخوری روغن به آن بیفزایید.از سوختن آن جلوگیری خواهد کرد!

برای آنکه گل کلم شما سفید و درخشان شود،در حین پختن مقدار کمی شیر با آن اضافه کنید.

برای از بین بردن بوی نامطبوع یخچال،می توانید از جوش شیرین استفاده کنید.مقداری جوش شیرین را در ظرفی ریخته و بگذارید درون یخچال بماند.

قبل از بریدن پنیر،همیشه کارد را گرم کنید.ملاحظه خواهید کرد که پنیر به آسانی و درست مانند کره بریده خواهد شد.

پارچه ای را درون سرکه فرو برده روی لکه چسب بگذارید،بطوریکه کاملا آن را اشباع کند،بزودی چسب سفتی خود را از دست داده جدا خواهد شد.

برای از بین بردن لکه میوه،پارچه لک شده را درون طرف گودی قرار دهید و با یک کتری،آب جوش را از ارتفاع بالا مستقما بر روی لکه بریزید.

موم و نمک،آثار زنگ زدگی را از روی اشیا آهنی می زداید.

برای تراشیدن قسمتهای سوخته بسکویت یا شیرینی خشک ، بجای چاقو بهتر است از یک رنده استفاده کنید .

تجربه های یک خانه دار

برای تمیز کردن گل های خشک و مصنوعی، می توانید از سشوار با درجه کم استفاده کنید.

- برای ضدعفونی کردن سینک (ظرفشویی) آشپزخانه، از محل های شیمیایی استفاده نکنید، به جای آنها ازمحلول نمک استفاده کنید.

- برای مراقبت از وسایل و لوازم و البسه چرمی، کافی است آنها را با آب گرم و صابون بشویید و سپس آبکشی کنید و اجازه دهید چرم ، خشک شود تا روغن طبیعی خود را باز یابد.

- برای تمیز کردن غذا از قابلمه، آن پر از سرکه کرده و بعد از نیم ساعت، قابلمه را با آب و مایع ظرفشویی به راحتی بشویید.

- برای تمیز کردن رنده، مقداری نام خشک روی آن بمالید.

- جهت از بین بردن بوی پیاز، می توانید دستان خود را قبل و بعد از پوست کندن پیاز، به کمی سرکه آغشته کنید.

- جهت از بین بردن بوی نامطبوع غذا از روی ظروف کافی است ظرف را در آب محتوی کمی سرکه، مدتی خیس کنید و سپس بشویید.

نکاتی برای مراقبت از جواهر آلات

- هنگام حمام گرفتن و یا شتستشوی دست هـا، جـواهر آلات خـود را در بیاورید چون صابون سبب ایجاد لایه نازک روی جواهر آلات میگردد.

2- با جواهر آلات آشپزی نکـنیـد زیـرا گـرمای شـدید و روغــن موجب صدمه زدن به نگین جواهرآلات میگردد.

3- همواره پس از آرایش و یا عطر زدن جواهر آلات خود را به تن کنید.

4- فلزات قیمتی را تنها با یک پارچه ویژه پرداخت و یا پارچه نمدی پاک کنـیـد زیـرا حوله و یـا پارچه به خاطر آن کـه گـرد و غبـار را در خــود دارنـد باعث خراش برداشتن جواهر آلات میگردند.

5- جواهر آلات را از ضربه، مواد شیمیایی، نور خورشید و گرمای شدید محافظت کنید.

6- در استخر و یا شستشوی ظروف و یا لباسها جواهر آلات خود را در بیاوریـد زیـرا کـلـر سبب تغییر رنگ و یا شل شدن نگین ها میگردد.

7- جواهر آلات را بمنظور جلوگیری از خراشیده شدن بطور مجزا نگهداری کنید.

8- نگهداری نقره در یک کیسه در بسته کدر شدن آن را بتعویق می انــدازد. اما هیچگاه مروارید را درون کیسه پلاستیکی قرار ندهید.

9- بهترین روش تمیز کردن جواهر آلات استفاده از آب و صابون اندک بهمراه یـک مـسـواک نرم میباشد

عسل خالص را چگونه تشخیص دهیم

عرضه عسل های تقلبی و ناخالص در بازار امکان یافتن عسل خالص را با مشکل روبه رو کرده است؛ مصرف کنندگان عسل ١٠٠درصد خالص را ترجیح می دهند اما تشخیص عسل مرغوب و خالص کار دشواری است.در مطلبی از هلث نیوز، چند نکته برای حل این مشکل آورده شده است:

- کنترل برچسب محصول - جالب است بدانید که هنگام خرید، بیشتر مردم به برچسب محصول توجه نمی کنند. برچسب محصول از اهمیت زیادی برخوردار است، مصرف کننده می تواند در صورت نداشتن افزودنی، عسل را خریداری کند.

- با استفاده از چند آزمایش آسان می توان از خالص یا ناخالص بودن عسل مطمئن شد:

- آزمایش با آب: مقداری مقداری عسل را درون لیوان آب بریزید؛ عسل ناخالص در آب حل می شود ولی عسل خالص به هم می چسبد و مانند یک تکه جامد ته لیوان نشست می کند.

- آزمایش با الکل صنعتی: از عسل و الکل صنعتی را مخلوط کنید. عسل خالص ته لیوان نشست می کند، درحالی که عسل ناخالص در الکل حل می شود و یک محلول شیری رنگ به دست می آید.

- آزمایش با آتش- یک تکه پنبه را به عسل آغشته و آن را روشن کنید عسل خالص می سوزد اما عسل ناخالص به علت داشتن آب نمی سوزد. در صورت آغشته بودن مقدار کمی ناخالصی، پنبه با صدا می سوزد. برای این که اطمینان بیشتری حاصل کنید دوباره پنبه ای را با عسل بیشتری آغشته و آزمایش را تکرار کنید.

- آزمایش با کاغذ خشک کن (یا رطوبت گیر)

چند قطره عسل را روی کاغذ خشک کن بریزید، جذب شدن عسل به کاغذ نشانه ناخالصی آن است.

- آزمایش با پارچه

مقداری عسل روی پارچه سفید بریزید و بعد از مدتی پارچه را شست و شو دهید. اگر لکه ای روی پارچه ماند نشانه ناخالصی محصول است.

نه نکته خانه داری

١ - برای نرم کردن پنیر سفت، آن را در یک ظرف دوغ قرار دهید.

٢ - پاشیدن شکر بر روی دیس، رطوبت اضافی را جذب می کند و مانع چسبیدن کیک به دیس می شود.

٣ - اگر لوله ظرفشویی شما گرفته مقداری جوش شیرین و نصف فنجان سرکه در سوراخ ظرفشویی بریزید و سوراخ آن را محکم ببندید. بعد از چند دقیقه روی آن آب سرد بریزید.

۴ - برای پاک کردن شمع از روی سطوح، از پنبه ای که به الکل آغشته کرده اید، استفاده کنید.

۵ - وقتی غذایی را با کره سرخ می کنید یک قاشق مرباخوری روغن به آن بیفزایید تا از سوختن آن جلوگیری شود.

۶ - برای پاک کردن ظروف مسی، آنها را با برشی از لیمو که قبلا در نمک خوابانده شده باشد، بسایید.

٧ - هنگام پختن نخود و لوبیا و سایر حبوب، هیچ گاه به آن نمک نزنید زیرا پخت آن طول می کشد.

٨ - گوشت اگر خیس و آب دار است، ابتدا آب آن را بگیرید تا روی آتش سفت نشود.

٩ - برای پاک کردن چربی روی گاز، یخچال و نظایر آن، پارچه ای را در سرکه خیس کنید و روی آن بکشید.

نکات دیگرخانه داری

برای پاک کردن شمع ها،از پنبه ای که به الکل آغشته اید استفاده کنید

برای آنکه یخ شما سردی بیشتری پس دهد،داخل آن مقداری نمک بریزید.

پارچه ای را درون سرکه فرو برده روی لکه چسب بگذارید،بطوریکه کاملا آن را اشباع کند،بزودی چسب سفتی خود را از دست داده جدا خواهد شد.

قبل از بریدن پنیر،همیشه کارد را گرم کنید.ملاحظه خواهید کرد که پنیر به آسانی و درست مانند کره بریده خواهد شد.

اگر لوله ظرفشوئی شما گرفته یک مشت جوش شیرین در سوراخ ظرفشوئی بریزید به اضافه نصف فنجان سرکه سفید در سوراخ را محکم ببندید. بعد از چند دقیقه آب سرد روی آن بریزید

برای جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع آشپزخانه در فضای ساختمان،هنگام پختن سبزیجات تند،چند تکه نان در آب آن بیندازید.

با هزینه کمتر، منزل تمیزتری داشته باشیم

مترجم: علیرضا- شما می توانید برای تمیز کردن جرم و لکه های حمام و سرویس بهداشتی، از ٣ نوع تمیزکننده طبیعی که به نقل از سایت ehow تهیه آن ها هزینه کمتری هم نسبت به موارد مشابه دارد استفاده کنید.

١ - سرکه سفید: برای از بین بردن لکه های چرب شما می توانید از سرکه سفید استفاده کنید.

٢ - جوش شیرین: پاک کننده ای ضدخراش است که جرم ها را از<

نظرات کاربران

Your comment